- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Okul Korkusu

Çocuklar ilk kez okula başladıklarında, kendileri için farklı, yeni bir ortama giriyorlar; yeni bir öğretmen, yeni arkadaşlar ve bilmedikleri yeni bir düzen, kurallar...

Aynı zamanda birçoğu annesinden ilk kez yarım gün veya tam gün ayrı kalıyordur. Evde tek bir çocuk olan veya 1-2 kardeşle anneyi paylaşan çocuk, okulda öğretmenini birçok çocukla paylaşmak zorunda kalır.

Yeni okul çağındaki çocuklar, halen sevdiği yetişkinlerin bütün dikkatinin kendi üzerlerinde olmasını istedikleri dönemdedirler ve her biri öğretmenin kendisiyle ilgilenmesini ister. Dolayısıyla, bu yeni yere, kurallara ve genellikle ilk sosyalleşme deneyimi olan okul ortamına alışmak her çocuk için farklı bir zaman dilimini alır. Bu konuda bazen sabırlı olmak gerekir...

Ailelerin, özellikle annelerin çocuğa nasıl yaklaştığı, okul konusunda gösterdikleri tutum çocuk üzerinde çok etkilidir. Anne, yanından ayrıldığı zamanlarda annenin varlığını hisseden ve geri dönüp kendisini her zaman alacağını bilen bir çocuk yani anneye güveni gelişmiş olan çocuk okul ortamına daha hızlı adapte olur.

Bazı çocukların okul ortamına alışmasında büyük sıkıntılar yaşaması veya uzun sürmesi, aynı zamanda yaşanan başka problemlerin de var olabileceğini düşündürür. Çocuğu fazla zorlamadan, çocuğun gelişimini ve diğer okul yıllarını, yetişkin yaşa sağlıklı bir şekilde geçiş yapması üzerindeki etkilerini düşünerek ailenin yardım alması, çocuğun faydasına olacaktır.

 

Yazılarım Bölümü'nden "Kreş ve Anaokuluna Başlayan Çocuklar" isimli Yazıya ulaşmak için

http://www.kozapsikolog.com/haberDevam.aspx?id=45

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com