- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecidir. Çocuk hem fiziksel hem ruhsal değişiklikler yaşamaktadır. Bu genç için çalkantılı bir dönemdir. Çocukluk döneminde her yaşa özgü sıkıntılar aile tarafından uygun şekilde atlatılmış, çocuk bu dönemleri sağlıklı bir şekilde geçirmiş ise Ergenlik Dönemi sağlıklı bir şekilde geçebilir.

Anne-babalar, zaman zaman çocuk gibi, zaman zaman da bir yetişkinmiş gibi yaklaşırlar. Genç ise nasıl davranacağını bilemez. Bu dönemde birçok konuda kararları sık sık değişir ve farklı davranışlar gösterirler. Duygusal tepkileri sık sık değişir, aniden sinirlenebilir ya da bir durum karşısında fazla heyecan gösterebilirler. Bir gruba dahil olmak, değer görmek, karşı cins tarafından beğenilmek, ailenin kendisine olan güvenini hissetmek, ergen için çok önemlidir.

Ergen, kişilik arayışı içindedir. Bu nedenle hem genç hem de aile için nasıl davranacaklarını bilemedikleri bir dönemdir. Ailenin ergene karşı sabırlı, kararlı, tutarlı davranmaları, onların sorunlarına ortak ve destek olmaları, sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com