- HİZMETLERİMİZ -
Bireysel Psikoterapi
İlişkiler & Evlilik (Çift terapisi)
Hücum Terapisi
Anne & Baba Danışmanlığı
Vajinismus
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Çocuklarda Yeme Sorunu
Alt Islatma (Enurezis)
Davranış Problemleri
Konuşma Problemleri
Kardeş Kıskançlığı
Ergenlik Dönemi Sorunları
Okul Korkusu
Çocuk Gelişimi Değerlendirme
Ders Başarısızlığı

- YAZILARIM -
ANASAYFA        HAKKIMIZDA        RANDEVU       İLETİŞİM
 
Vajinismus

 

Vajinismus, kadınların ilişki esnasında yaşadığı korku, halk arasında genellikle ilk gece korkusu olarak ortaya çıkan psikolojik temelli bir rahatsızlıktır.

 

Kadınlar, cinsel ilişki esnasında acıyacak korkusu ile tüm vücudun ve vajenin kasılması sonucu cinsel birleşmeyi yaşayamaz.

 

Çocukluktan yetişkinliğe doğru giden uzun yolda, ailelerin kızlarını çoğu zaman farketmeden aşırı şekilde erkeklerden uzak tutmaları, sakınmaları için baskı oluşturmaları ile oluşan korku, ileride bazen Vajinismus olarak ortaya çıkar. Bilinçdışına yerleşen korku, kadının istemsiz bir şekilde kasılmasına neden olur. Kadın kendi kendine sorunu aşmaya çabalasa da, her seferinde bu sefer yapacağım diyerek kendini telkin etse de, korku bir günde değil yıllar için de oluştuğundan kendi çabaları problemi aşmasında yeterli gelmez..

 

Kadın, herkesin yapabildiği cinsel birleşmeyi kendisi yapamadığından kendini kötü, değersiz ve başarısız hissedebilir. Kocasını da mutlu edemediğini düşünerek suçluluk hissedebilir..

 

Erkek ise karısının bu durumunu anlamlandıramaz, ona nasıl yardımcı olacağını bilemez. Erkek çoğu zaman kendisinin istenmediği, beğenilmediği, sevilmediği duygusuna içsel olarak kapılabilir..

 

Cinsel yaşam yolunda giden yeni bir evlilikte, çiftler birbirine uyum sağlamaları, beraber ortak bir yaşamı sürdürme, aileleri ile ilişkilerini düzenlemeleri konusunda ortak bir yol izlerler ve aynı evin içerisinde yaşamayı öğrenirler. Vajinismus problemi ile karşılaşan bir çift ise bu süreçlerde daha çok zorlanır, ve ilişkilerinde daha çok problem yaşarlar, zamanla birbirlerine öfkelenirler, ve kısır bir döngü içerisine girebilirler..

 

Vajinismus problemi ile karşılaşan çiftler genellikle sorunu görmezden gelir, utanabilirler ve çözüm için yardım almayı uzun süre erteleyebilirler. Problem için kısa sürede yardım alan çiftler, çözüme de daha kısa sürede ulaşırlar. Erkeğin de eşine desteği, süreç içerisinde yer alması ile kadın kendini değerli ve eşi tarafından önemsendiğini hissedeceğinden problem daha kısa sürede çözüme ulaşır..

 

"SORUNU GÖRMEZDEN GELME DEĞİL, SORUNUN ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞMAK ÖNEMLİDİR."

 

 

               Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve çözümlerle dolu bir yaşam geçirmeniz dileğiyle,

                                                              Uzman Psikolog Fatma Taşkıran

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:7 Kat:4 Bafra SAMSUN - info@kozapsikolog.com